Exkluzivní bratři

ÚVOD

Exkluzivní bratři (Exclusive Brethren) jsou odnoží Plymouthských bratří, což je křesťanské náboženské hnutí. Exkluzivní bratři se oddělili od hlavního proudu Plymouthských bratří na začátku 20. století kvůli rozdílům v teologii a praxi. Jejich název "exkluzivní" vychází z jejich praxe, která spočívá v oddělení od ostatního světa a odmítání kontaktů s nečleny jejich komunity.

Existuje několik různých názorů na to, zda lze Exkluzivní bratry označit za sektu nebo kult. Tyto termíny jsou často kontroverzní a jejich použití závisí na definici, kterou používáte. Někteří kritici se na Exkluzivní bratry dívají jako na sektu či kult z důvodu jejich uzavřenosti, striktních pravidel a kontroly nad členy. Na druhou stranu, sami Exkluzivní bratři se považují za křesťanské náboženské hnutí a odmítají tyto štítky.

Existuje několik různých odborníků, výzkumníků a aktivistů, kteří se zabývali Exkluzivními bratry a vyjádřili obavy ohledně jejich charakteru a praktik. Mezi ně patří:

  1. Režimní poradce a kritik sekt Rick Ross se zabýval Exkluzivními bratry a označil je za sektu. Má dlouholeté zkušenosti se studiem a poradenstvím ohledně různých náboženských hnutí.

  2. Výzkumník náboženských hnutí dr. Stephen A. Kent zkoumal Exkluzivní bratry a jejich praktiky. Vyjádřil obavy ohledně jejich kontroly nad členy a odmítání kontaktů s vnějším světem.

  3. Odborník na sektářství a sociolog dr. Ronald Enroth zkoumal různá náboženská hnutí včetně Exkluzivních bratrů a zahrnul je do kategorie "uzavřených" náboženských skupin.

Exkluzivní bratři (Exclusive Brethren) nejsou omezeni pouze na Austrálii. Působí jako náboženská skupina s mezinárodní přítomností. Mají členy a sbory v různých zemích po celém světě, včetně Spojeného království, Spojených států amerických, Kanady, Nového Zélandu a dalších. Jejich aktivity a přítomnost v jednotlivých zemích se však mohou lišit.

Poznámka k tématu: Tento článek, se zaobírá událostmi 21. století.

Zdroj:  https://www.academia.edu/4171268/The_Brethren_Cult_Controversy_Dissecting_a_Contemporary_Australian_Social_Problem

Exkluzuvní bratři Exclusive Brethren - jsou skupinou, která se oddělila od Plymouthských bratří, a jsou známi svým striktním výkladem a uplatňováním nauky oddělení od zla. Mnoho dalších skupin bratrských církví je ke skupině Exkluzivních bratrů (dále jen EB) podezřívavých a odcizuje se jí. EB se proslavili svými pravidly, která omezovala jejich interakce s nečleny, jako je například omezení používání technologií (faxových přístrojů, televize, rádia, mobilních telefonů, internetu) a omezení ve společenských vztazích, které mohou mít pouze s členy stejného náboženského shromáždění.

EB byli také obviňováni z praktik, které vedly k rozpadu rodin a dalším zneužíváním. Skupina se také stala terčem politiků a médií, které ji označily za "kult" a vyvolaly tím zvýšenou pozornost ze strany vlády, soudů a médií.

Text také zmiňuje kontroverzi související s finančními příspěvky EB pro konzervativní politické strany a jejich obavou o oddělení od světských organizací. V textu jsou také zmíněny konkrétní události spojené s politickou kampaní a financováním EB v Austrálii.

Exkluzivní bratři (Exclusive Brethren) jsou mezinárodní křesťanská sekta s vlastními náboženskými přesvědčeními a praktikami. Jejich původ se datuje do 19. století v Anglii, kde se skupina oddělila od plymouthských bratří. Tato sekta je známa svou vysokou mírou separatismu a omezeným kontaktem s vnějším světem.

Exkluzivní bratři věří v Bibli jako Boží slovo a věří, že jsou vyvolení, aby následovali přísný životní styl a oddělili se od všeho, co považují za světské a hříšné. Mají vlastní shromáždění, školy a jiné instituce, kde si udržují svou vlastní komunitu. Členové Exkluzivních bratří jsou často velmi oddaní a dodržují přísné pravidla týkající se oblečení, chování, vzdělání a sociálních vztahů.

Komunikace s vnějším světem je obvykle omezena, a to zejména kvůli obavám o zachování své čistoty a oddělenosti od hříšného světa. Existují pravidla omezující styky s nečleny sekty, včetně zákazu manželských svazků mimo komunitu. To znamená, že členové se často omezují na kontakty pouze s ostatními členy Exkluzivních bratří.

Kritika Exkluzivních bratřích se obvykle soustřeďuje na několik aspektů jejich teologie. Jedním z hlavních bodů kritiky je jejich extrémní separatismus a omezený kontakt s vnějším světem. To může vést k izolaci a sociálnímu vyloučení členů, kteří se rozhodnou opustit tuto komunitu nebo mají odlišné názory.

Další kritika se zaměřuje na jejich rigidní přístup k víře a interpretaci Bible. Exkluzivní bratři mají pevně stanovené náboženské zásady a očekávají, že jejich členové se jich striktně budou držet. To může vést k omezení osobní svobody a možnosti vyjadřovat vlastní názory a přesvědčení.

Někteří kritici také vyjadřují obavy ohledně vlivu Exkluzivních bratřích na politické procesy a jejich snahy ovlivnit zákony a rozhodování ve prospěch svých zájmů. Tento politický vliv může být považován za problematický a nedemokratický.

V minulosti se Exkluzivní bratři dostali do světového povědomí kvůli svému zapojení do politiky a vlivu na politické procesy, zejména v zemích jako Nový Zéland a Austrálie. Jejich politická angažovanost a postoj k sociálním otázkám vyvolaly kontroverze a kritiku.

V současné době jsou Exkluzivní bratři rozšířeni po celém světě a mají desetitisíce členů. Jejich komunita je známa svou přísnou disciplínou a oddaností vůči víře a jejich členové často žijí v uzavřených oblastech nebo komunitách.


Další část se věnuje politickému angažmá EB v Austrálii během vlády Johna Howarda. Autor zmiňuje, že Exkluzivní bratři podpořili Howarda jak z ideologických (teologických), tak pragmatických důvodů. Bratři byli nespokojeni s rétorikou Marka Lathama, lídra Australské labouristické strany, která se zaměřovala na financování soukromých škol. Zároveň si cenili konzervativního postoje Howarda k sociálním otázkám, zejména k manželství osob stejného pohlaví.

EB používali letáky, ve kterých kritizovali politiky Strany zelených, která podporuje stejnopohlavní manželství, potraty a liberálnější přístup k drogám. Tyto letáky vyvolaly kritiku jak od Strany zelených, tak od LGBT aktivistů.

Autor také upozorňuje, že mnohé z těchto otázek, jako odmítání odborů nebo postoj proti stejnopohlavnímu manželství a potratům, nejsou pro Exkluzivní bratry nové. Během vlády Johna Howarda však tyto otázky získaly větší kontroverzi kvůli jeho politikám. Není však možné jednoduše tvrdit, že Exkluzivní bratři s Howardovou vládou spolupracovali, protože větší a vlivnější skupiny také získaly výhody z jeho politiky.

Článek zmiňuje, že angažmá Exkluzivních bratří v politice bylo odchylkou od jejich tradičně apolitického přístupu.

Materiál dále pokračuje diskuzí o zapojení různých politiků do kontroverze kolem Exkluzivních bratří. Na straně konzervativní koalice se senátor Eric Abetz bránil bratřím proti tvrzením, která vyřkl senátor Bob Brown ze strany Greens (Zelení), a využil útoků kritizovat Zelené. Premiér John Howard, ministr financí Peter Costello a další ministři přiznali, že se setkali s Exkluzivními bratry a bránili tato setkání jako součást jejich demokratické povinnosti.

Na straně progresivního tábora se členové strany Labor, včetně Anthonyho Albanese, zmínili setkání členů koalice s lobbisty Exkluzivních bratří, například v parlamentu v březnu 2007 a během volební kampaně v roce 2007. Nicméně nejčastěji opakované citace v průběhu kontroverze kolem Exkluzivních bratří pocházejí od budoucího premiéra Kevina Rudda, který před listopadovými volbami v roce 2007 prohlásil: "Věřím, že se jedná o extremistickou sektu, která rozvrací rodiny."

V poslední době politici jako nezávislý senátor Nick Xenophon a parlamentní člen strany Greens z Nového Jižního Walesu, John Kaye, se stali pragmatičtějšími a v médiích se ptali na významnou finanční podporu, kterou školy Exkluzivních bratří obdržely z důvodu jejich zdánlivě náboženské nebo charitativní povahy.

Největším zdrojem negativních informací a škodlivých tvrzení o Exkluzivních bratřích jsou bývalí členové této skupiny. Mnoho kontroverzních příběhů o Exkluzivních bratřích lze přímo vystopovat k těmto jednotlivcům, kteří je považují za zodpovědné za rodinné a osobní tragédie sahající až do 60. let. Existuje organizovaná síť bývalých členů, kteří veřejně sdílejí negativní zkušenosti s Exkluzivními bratry. Někteří z nich se spojili s australskými skupinami bojujícími proti sektám při zveřejňování svých zážitků.

Je také zmíněno, že zdroje informací o Exkluzivních bratrech jsou často kontroverzní a pocházejí převážně od bývalých členů sekt, kteří mají negativní zkušenosti a obviňují Exkluzivní bratry z různých forem zneužívání a manipulace. Tyto bývalé členy často podporují organizace zaměřené na boj proti sektám a jsou ochotni sdílet své příběhy v médiích. Je třeba brát v úvahu, že tato informace může být subjektivní a může odrážet pouze jejich osobní zážitky.

Kontroverze kultu bratří - Brethren Cult Controversy

Kontroverze kultu bratří - Je to termín, který se používá k popisu série kontroverzí a sporů, které se týkají Exkluzivních bratří, konkrétně v Austrálii. Exkluzivní bratři jsou náboženská skupina, která se vyznačuje silnou izolací od vnějšího světa a dodržováním striktních pravidel a tradic.

Kontroverze kolem Exkluzivních bratří zahrnují různá témata, jako jsou jejich politické vlivy, financování, charitativní status a obavy o vzdělávání ve školách, které provozují. Tyto otázky vyvolaly rozruch a diskuse ve veřejnosti, mezi politiky a v médiích.

Exkluzivní bratři byli obviněni z různých forem zneužívání a manipulace a že proti nim proběhlo 46 trestních stíhání za volební podvod. Nicméně po vyšetřování bylo zjištěno, že Exkluzivní bratři provedli veškeré nezbytné finanční zveřejnění, což bylo zaznamenáno pouze v jedné hlavní novině na straně 6.

Následky této kontroverze.

Například členové Exkluzivních bratrů byli potrestáni za diskriminaci transgenderové aktivistky Martine Delaney poté, co byly jejich letáky z roku 2006 v Tasmánii označeny za diskriminační. Od roku 2007 se problém posunul z politických darů ke složitějšímu tématu charitativního statutu a financování vzdělání. Exkluzivní bratři, stejně jako kontroverzní Církev scientologie, jsou stále terčem volání Xenophona po přepracování způsobu určování daňových výjimek pro náboženské skupiny. Členové NSW Greens, jako například Kaye, dále vyjadřují obavy ohledně vhodnosti financování škol Exkluzivních bratrů.

Nejvýraznějším výsledkem této kontroverze byl vliv na veřejné mínění. Exkluzivní bratři se stali domácnostmi známým jménem a silným příkladem toho, co Stanley Cohen nazval "lidovými ďábly" v australských televizních relacích, skupinou, která samotnou svou přítomností připomíná, čeho bychom se neměli dotýkat.

I když se po roce 2007 snížil zájem tisku o Exkluzivní bratry, byla pozorována významná zvýšená pozornost v hlavních televizních zprávách a relacích o současné události. Skupina byla předmětem nejméně šesti reportáží v pořadu Channel Seven's TodayTonight a sedmnácti samostatných reportáží v pořadu Channel Nine's A Current Affair, který se pyšní svým historickým záznamem v "odhalování kultů".

Takové rozsáhlé zpravodajství vedlo k udržování vlivného inventáře obrazů spojených s Exkluzivními bratry, které se dále šíří ve stylizovaných a opakujících se reportážích na bulvární televizi. Dopad této neustálé demonizace je vidět v téměř padesát let trvající praxi Exkluzivních bratrů pravidelně přemisťovat své rodiny a podniky do menších měst.

Další kontroverze byly kolem umístění shromažďovacích míst Exkluzivních bratří nebo škol v různých oblastech Austrálie, které vyvolaly místní odpůrce. Kromě obav týkajících se životního prostředí se často pod povrchem objevuje i retorika veřejného strachu z "kultu vedle domu". Výrazný posun v veřejném mínění umožnil bývalým členům veřejný prostor, ve kterém mohou vyjádřit své námitky proti svým bývalým spoluvěřícím a zesílit tak rostoucí obavy veřejnosti ohledně této malé a soukromé náboženské skupiny.

Je nepravděpodobné, že by se zájem médií o Exkluzivní bratry snížil, protože tato skupina stále vyvolává kontroverze. Vzhledem k tomu, že Exkluzivní bratři se odvolávají proti zrušení jejich charitativního statutu britskou Charitativní komisí, je možné očekávat další zkoumání situace v Austrálii. Současný výrazný posun ve veřejném mínění může pomoci překonat politickou patovou situaci, která dosud bránila australské federální vládě v bližším zkoumání nepopulárních menšinových náboženských skupin.

Autor studie je Bernard Doherty, který se zaměřuje na výzkum nových náboženství v Austrálii a jejich vztah k médiím a veřejnému mínění.


Tato stránka je předělávka stránky nabozensky-duch.webnode.cz.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky